Commissioners

Djoko Pranoto Santoso

Djoko Pranoto Santoso

Commissioner

Indonesian citizen, domiciled in Jakarta.

 

He earned his bachelor’s degree in Mechanical Engineering from Trisakti University in 1978.

 

He appointed as Commissioner of the Company based on the Resolution of the AGM dated April 9, 2021. Previously, he had served as Commissioner of the Company since April 2015.

 

He concurrently serves as the member of the Company’s Nomination and Remuneration Committee and Commissioner of PT Tjahja Sakti Motor. He has served as President Director of the Company (May 2007-April 2015), Vice President Director Marketing and Operations (2001-2007), Director (1997-2000) and Head of Marketing Division (1991-1996). Also served as Director of Astra (May 2008-April 2017), President Commissioner of PT Surya Artha Nusantara Finance, Vice President Commissioner of PT Toyota Astra Motor, Commissioner of PT Astra Daihatsu Motor and PT Astratel Nusantara and Director of PT Sedaya Multi Investama.

 

He has no affiliation relationship with other members of the Board of Commissioners, members of the Board of Directors, or with the controlling shareholders.